Tez Yazım Kuralları

Tez proje ödeviniz ile ilgili proje yazımı için belirlenmiş belirli kurallar vardır. Projeniz için bu tez yazım kuralları uyulması gereken önemli bir husustur. Bu kurallar tüm projeler için ve tüm bölümler için genel olarak aynıdır. Fakat kimi üniversitelerin belirli bölümleri daha farklı kurallar uygulayabilmektedir.

Tez Yazım Kuralları ile ilgili detayları nereden öğrenebiliriz?

Tez hazırlama kuralları olarak da adlandırılan bu kuralları pdf olarak üniversitenizin web sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Tekrar tekrar arama yapmamak için bu tür dosyaları ödevinizi teslim edip sonucu görene kadar saklamanızı öneriyoruz. Tez hazırlama fazlaca zaman aldığından bu tür materyallere fazlaca ihtiyacınız olacaktır.tez yazım kuralları

Her proje için ortak kural niteliğinde olan başlıklar şu şekildedir.

 1. Giriş
 2. Baskı (Sayfa) Düzeni
  1. Sayfa Kağıt Standartları, Ciltleme ve Çoğaltma
  2. Kağıt alanı kullanımı
  3. Yazı karakteri, satır aralıkları
  4. Başlıklar
  5. Sayfa numaralandırma
  6. Dipnotlar ve kaynak gösterimi
  7. Anlatım
 3. Tez Yazım Düzeni
  1. Kapaklar
  2. Ön Sayfalar
  3. Tez Metni
  4. Kaynaklar
  5. Ekler
  6. Özgeçmiş

Proje ödeviniz için ana tez yazım kuralları bu şekilde sıralanabilir. Tabi bu kurallların alt başlıkları ve her kuralın detaylı açıklaması tez yazım kılavuzunda bulunmaktadır.

Bizler Bilim Tez Danışmanlığı olarak tüm yazılarımızı kılavuza uygun bir şekilde akademik kadro sahibi profesyonel bilgiler ışığında hazırlamaktayız. Tüm Projeleriniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Tez yazım kurallarına uygun olarak hazırladığınız ödevin dikkat edilmesi gereken diğer hususu ise intihal oranıdır. İntihal oranı yüksek olan ödevleriniz kabul görmeyecektir. Tez hazırlarken kullandığınız dipnot yoğunlu aldığınız kaynak fazlalığı eğer belirli bir oranın üzerinde ise ödevinizin intihal oranı yüksek olacaktır. Bu husus kılavuzda ki kurallar kadar önemli ve göz ardı edilmemesi gereken ana kural niteliğindedir.


Yüksek Lisans Proje Yazdırma – Tez hazırlama – Üniversite Proje Ödevi – Tez Yazdırma – Tezsiz  Yüksek Lisans Bitirme Projesi – Tezli Yüksek Lisans Bitirme Projesi 
ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti almak için sitemizde yer alan   “Talep Formunu”  doldurup bize iletmeniz durumunda konu ile ilgili uzman ekibimiz size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

Talep Formu