Örnek Tez Hazırlama Kılavuzu

Öncelikle tez hazırlamanın amacının öğrenciye araştırma yeteneği kazandırması ve bilime katkı sağlayacak projeler çıkarmasıdır. Tez konusu seçimi yaparken bilimsel yöntem ve verilerle uyumlu fakat var olan bilgilerle zıtlaşmayan bilimsel araştırma sürecinin doğrulanması için çaba gösterilmesine özen gösterilmelidir. Örnek tez hazırlama kılavuzu bu noktada size yardımcı olacak bilgiler içermektedir.

Örnek Tez Hazırlama Kılavuzu Anlatımı

Konu seçimi yapılarak işe başlamanız gerekmektedir. Bu süre biraz uzun olduğundan ilgi alanı içinde olduğunuz bir konu seçimi yapmanızı öneriyoruz. Öğrenciler arsında sıklıkla karşılaştığımız bu durum ilgi alanı dışında seçim yapmaları ve bir süre sonra sıkılarak ödevlerini yarım bırakmalarıdır. Konu seçimi sonrası konunuz aşırı kısa ve aşırı uzun olmasından kaçınmalısınız.örnek tez hazırlama kılavuzu

Araştırma yaptığınız konu üzerine hipotez kurmalısınız. Örnek tez hazırlama kılavuzu veya kurumunuzun tez hazırlama kılavuzu ile bu konuyu daha detaylı öğrenebilirsiniz. Sağlam ve işlevsel bir araştırma metodu belirlemelisiniz. Mutlaka ilgi alanı için olan bir konu seçim sizi daha iyi bir araştırma süreci içinde tutacaktır. Araştırmalarınızı bilgileriniz ışığında kütüphane dijital dünya ile yaparak anket, istatistik gibi verilerle çeşitlendirmelisiniz.

Geçici bir plan oluşturmalısınız. Konu ile alakalı yaptığınız araştırmalar veya benzer bir ödev ile araştırmalarınızı şekillendirerek ana konu taslağını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Sıkı bir kaynak araştrılması yapılmalı ve araştırmaların ilk elden olmasına özen gösterilmelidir. Böylelikle geçici planınız daha şekillendirebilirsiniz.

Araştırma esnasında mutlaka notlar almalısınız. Bütün bu bilgiler ışığında son aşama olarak da tabir ettiğimizi tez yazım aşamasına geçmelisiniz. Tabiki de tez yazım aşamalarının da kuralları ve ayrı aşamaları vardır.

Tez yazım kuralları için de örnek tez hazırlama kılavuzu size yön verecektir.

Tez yazımı için yazı tipi, yazı boyutu, sayfa yapısı, sayfa düzeni ön kapak fihrist gibi bir çok hayati nokta bulunmakta ve bu noktalara hassas bir şekilde dikkat etmelisiniz.

Yüksek Lisans Proje Yazdırma – Tez hazırlama – Üniversite Proje Ödevi – Tez Yazdırma – Tezsiz  Yüksek Lisans Bitirme Projesi – Tezli Yüksek Lisans Bitirme Projesi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti almak için sitemizde yer alan   “Talep Formunu”  doldurup bize iletmeniz durumunda konu ile ilgili uzman ekibimiz size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

Talep Formu